Název

Osvětim

Popis

28. 6. 2012 jsem se školním zájezdem byla v Osvětimi. Napřed jsme navštívili Auschwitz I, poté jsme se přemístili do Auschwitz II - Birkenau.

Auschwitz je pro celý svět symbol teroru, vyvražďování lidstva a holocaustu. Koncentrační tábor byl založen nacisty v roce 1940 před branami města Osvětim, které bylo spolu s ostatními oblastmi Polska během 2. Světové války obsazeno Němci.
Nové, německé pojmenování města – Auschwitz, se rovněž stalo názvem koncentračního tábora.
V následujících letech byl vybudován tábor, který se skládal ze tří částí: Auschwitz I, Auschwitz II – Birkenau (název získal podle nedalekého březového háje), Auschwitz III – Monowitz a z dalších více než 40 vedlejších táborů. Nejprve v táborech trpěli a umírali Poláci, později přibyli sovětští váleční zajatci, Romové a zajatci z jiných zemí. Od roku 1942 byl Auschwitz místem největšího hromadného vyvražďování v dějinách Židů, jejíž úplné vyhubení bylo cílem Hitlera. Většina židů deportovaných do Auschwitzu – muži, ženy, děti, bezprostředně po příjezdu zahynula v plynových komorách. Ke konci války jednotky SS demontovaly a zničily plynové komory, krematoria a spálili dokumenty, které by usvědčily z jejich zločinů. Chůze schopni zajatci byli odvezeni z nitra říše a ti, kteří zůstali v táboře, byli 27. Ledna 1945 osvobozeni Rudou armádou.
2 června 1947 byly dva zbylé tábory (Auschwitz I a Auschwitz II – Birkenau) na zasedání směnou polského parlamentu vyhlášeny státním muzeem Auschwitz – Birkenau.
V roce 1979 bylo tot místo zapsáno na listinu kulturního dědictví lidstva UNESCO.

(Zdroj: Papíry které jsme dostali na zájezdu)

Období

Statistiky

  • 74 fotek
  • 0 se líbí

Fototechnika

Panasonic DMC-LS80

Nastavení

Nahlásit album
Slevy 25 % platí na všechny dárky z fotek. Vytvořte si z vašich fotek snadno fotoknihu, plakát, fotky na zeď a další fotoprodukty. Sleva platí po zadání kódu: Vajicka
S kódem: Vajicka Akce platí do 14. 4. 2024
Zjistit více
Reklama

Pokračujte v prohlížení

Jestli se vám album líbí…

Přihlásit se na Rajče Prohlédnout znovu
Spustit prezentaci Zastavit
TIPZměny uložíte také pokračováním na další fotku či video a zrušíte je klávesou ESC.
Přidejte do popisu štítky (např. #svatba #cestování) a fotku či video tak objeví více lidí.
Osvětim
Komentáře Přidat